Fotogalerie: Taktické součinnostní cvičení hasičů
V našem areálu se v pátek 12. listopadu uskutečnilo součinnostní taktické cvičení HZSp Synthesia a HZS Pardubického kraje. Přečtěte si, jak celá akce proběhla a podívejte se na pěkné fotografie.
Jednalo se o cvičný zásah - konkrétně při fiktivním požáru laboratoře ve třetím patře jednoho z výrobních objektů externí firmy v rybitevské časti areálu SemtinZone. Při běžné pracovní činnosti v laboratoři došlo k fiktivní poruše ventilátoru, při které se vznítily nahromaděné plyny ve ventilaci a došlo k jejich zahoření. A protože se díky rychle šířícímu požáru nepodařilo z objektu evakuovat všechny zaměstnance, byla nutná pomoc hasičů Pardubického kraje, kteří mají k dispozici výškovou techniku.
Vše začalo ohlášením požáru na dispečink. K jeho úloze se vyjádřil vedoucí odboru Dispečink a HBS Ing. Petr Obršál: „Dispečeři přijímají veškerá tísňová volání na našem vnitropodnikovém havarijním telefonním čísle 5555, kam se hlásí každý požár, únik nebezpečných plynů, výbuch, úraz nebo i náhlá zdravotní indispozice zaměstnanců. Na základě prvotních informací dispečeři okamžitě vysílají jednotlivé složky našeho záchranného systému.“
Ihned po zjištění požáru proběhla evakuace zaměstnanců z objektu a kontrola jejich počtu. Bylo zjištěno, že dva lidé chybí.
K požáru dorazila jako první hasičská jednotka Synthesie, která má stanoven dojezd do pěti minut. Současně přijel dispečer a elektrikář, ten má za úkol odpojit objekt od elektrického proudu. Ihned po nich přijela zásahová jednotka ostrahy, aby uzavřela příjezdové komunikace k objektu.
Během vlastního zásahu dorazili na místo události přivolaní pardubičtí hasiči. A právě ti pomocí plošiny evakuovali zbývající dva zaměstnance, ke kterým se již nepodařilo přes plameny po schodišti dostat. Tyto pracovníky nakonec sice odvezla houkající sanitka Synthesie, ale protože se jednalo o cvičení, pánové se obratem mohli vrátit na své pracoviště.
Požár byl uhašen a hasiči opustili místo zásahu. Tak jako u jiných cvičení, i zde následoval podrobný rozbor událostí pro členy obou jednotek. K tomu Ing. Obršál dodal: „ Zástupci provozu musí hasičům předat informace o látkách, které se vyskytují v daném provozu, o nebezpečích, o možných rizicích, aby věděli, jaký správný postup zvolit, jaké hasivo mohou použít, kde jsou únikové cesty nebo kde jsou naopak shromaždiště lidí, kteří v daném objektu pracují.“
Toto taktické součinnostní cvičení probíhá třikrát do roka a je vyvrcholením každodenního výcviku, který je v naší společnosti vzhledem k charakteru chemické výroby velice náročný. Jak se cvičení povedlo, nám řekl velitel stanice HZSp Synthesia Radek Vomlel: „Vše proběhlo jak má, protože jsme sehraný tým. Žádné nedostatky jsem neshledal.“
Cvičení probíhá v úzké spolupráci s hasiči Pardubického kraje. Jestli je pro ně pouze rutinní záležitostí nebo jaký význam má akce pro tuto jednotku, nám vysvětlil ředitel HZS Pardubického kraje plk. Mgr. Aleš Černohorský: „Přínos pro Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje je opravdu veliký, protože specifikum chemické továrny je zásadní. Naši zaměstnanci si tady v praxi vyzkoušejí, co se teoreticky učí. Hlavní akce jsou dvě. A to je taktické cvičení, o kterém je řeč, kdy všichni vědí, co se bude dít, slouží tak k ověření teoretických postupů, jestli opravdu v praxi fungují. Druhým typem jsou prověřovací cvičení, o kterých jednotka předem neví. Její velitel má právo takovou akci vyhlásit a zjistit úroveň vycvičenosti svého sboru.“
Vzhledem k tomu, že HZS Synthesia je součástí Integrovaného záchranného systému, je nutné vzájemnou spolupráci obou jednotek pravidelně několikrát do roka testovat a prověřovat. Toto cvičení proběhlo úspěšně a nezbývá než doufat, že u pouhého nácviku zůstane a hasiči nebudou muset zasahovat u skutečných havárií.