Fotogalerie: Cvičný zásah při provozní havárii na fosgenační lince
Čtvrteční dopoledne 15. října bylo na SBU Organická chemie pěkně horko. Při provozní nehodě uniklo přes 500 litrů fosgenového roztoku, ve kterém bylo obsaženo přibližně 150 kg této vysoce toxické látky. Následoval okamžitý zásah, všechny pohotovostní složky byly na nohou. Naštěstí se jednalo pouze o simulovanou havárii.
Vytrvalý déšť, zima a sychravo. Snad nejhorší kombinace, při které se může stát závažná provozní nehoda. A právě v tuto chvíli dochází k nejhoršímu možnému scénáři – úniku fosgenu. Vše se upíná k objektu Ry 52, kam se v rámci cvičného zásahu sjíždějí hasičské sbory jak společnosti Synthesia, tak i Pardubického kraje. Vše probíhá pod velením šéfa našich dispečerů, Petra Obršála, a tak neváháme a pokládáme mu několik otázek.
Petře, můžeš nám popsat, co se vlastně ten den v Rybitví stalo?
Jednalo se o simulovanou havárii, kdy proděravělým potrubím pod zásobníkem v přízemí objektu Ry 52 začal unikat fosgenový roztok. Analyzátory fosgenu zaznamenaly únik plynu a spustily na dotčené budově i dispečerském pracovišti alarm. Obsluha pak neprodleně oznámila mimořádnou událost na tísňovou linku 5555. Na základě těchto skutečností byl okamžitě vyhlášen poplach našim hasičům. Ti do dvou minut vyjeli ze základny a do pěti minut byli na místě události, kam dorazily i ostatní zásahové složky.
Jaké byly první represivní kroky našich složek?
Hasiči na místě okamžitě nainstalovali vodní clony, pomocí kterých minimalizovali únik plynu ven z objektu. Po evakuaci osob na Ry 52 museli v co nejkratší době hasič se zástupcem provozu vstoupit ve speciálních přetlakových oblecích do zamořeného objektu, najít zdroj úniku a pomocí tlakových bandáží jej zajistit. Při havárii byla unikajícím plynem ohrožena i vedlejší budova Ry 42, kde sídlí administrativní část SBU OCH, a proto byla nutná evakuace i těchto osob na bezpečné místo.
V rámci zásahu došlo také k evakuaci zraněného figuranta. Proběhla bez potíží?
V objektu Ry 42 jsme simulovali situaci, kdy si jeden ze zaměstnanců zvrtne kotník a zůstane uvězněn ve třetím patře. K jeho záchraně byli povoláni právě hasiči Pardubického kraje, kteří mají k dispozici mobilní jeřáb. Zraněný byl bezpečně svezen ze třetího patra dolů; zde už na něho čekala lékařská pomoc, která jej následně odvezla k ošetření do pardubické nemocnice.
Co vše bylo v rámci cvičení hodnoceno?
V první řadě to byla samotná složitost situace, která byla opravdu komplikovaná: únik nebezpečného plynu, evakuace osob ze dvou objektů, součinnost dvou hasičských jednotek, nepohyblivý zraněný zaměstnanec ve třetím patře, velký počet zúčastněných a k tomu i nevlídné počasí. Celou akci monitorovali čtyři „rozhodčí“, kteří byli na různých místech. Zaznamenávali časy dílčích kroků zásahu, sledovali jejich návaznost na sebe, použití havarijního informačního systému ve vztahu k našim zaměstnancům ale i blízkému okolí, sledovala se kvalita předávaných informací a součinnost jednotlivých složek zásahového systému.
Dopadly výsledky simulovaného zásahu podle našich představ, nebo jsme nalezli prostor pro zlepšení?
Žádné zásadní pochybení jsem po sumarizaci a vyhodnocení všech dat od jednotlivých rozhodčích nezaznamenal, vše běželo tak, jak mělo. Drobnosti se samozřejmě najdou, a proto musíme i nadále v podobných testech pokračovat. Cvičení určitě splnilo svůj účel. Musím říct, že všichni zúčastnění se chovali velice profesionálně, a za to jim určitě musím poděkovat.
Jak častá jsou v Synthesii cvičení tohoto rozsahu?
Taktická cvičení, kterých se účastní i pardubičtí hasiči, se konají dvakrát ročně. Naši hasiči však cvičí daleko častěji, a to minimálně třikrát do měsíce. Je tisíckrát osvědčenou pravdou, že čím hůře je na cvičišti, tím lépe se nám bude dařit při případné skutečné nehodě.
Luboš Kopecký
vedoucí odboru Marketing a komunikace
lubos.kopecky@synthesia.eu