Video + fotogalerie: Miliardová investice do teplárny úspěšně dokončena
Společnost Synthesia úspěšně dokončila první fázi ekologizace své podnikové energetiky s celkovými náklady téměř jedné miliardy korun. Modernizací provozu dosáhne teplárna výrazného snížení emisních hodnot a to zejména u oxidů dusíku a síry. Investice byla představena na tiskové konferenci 27. července 2016.
Největší investice v novodobé historii Synthesie byla připravována od roku 2011, kdy bylo vybráno technologické řešení a zpracován harmonogram postupné realizace rekonstrukce podnikové teplárny. Cílem projektu bylo prodloužení životnosti podnikové teplárny, která zajišťuje energiemi celý průmyslový areál SemtinZone, o minimálně dalších 25 let, a to při plnění přísnějších ekologických limitů. Realizovaná rekonstrukce a modernizace současně vytvořila vhodné podmínky pro rozšíření palivové základny o ekologičtější paliva – zemní plyn a biomasu.
Na realizaci první fáze projektu nazvané „Ekologizace energetického zdroje s využitím fluidního spalování a OZE“ byl uzavřen kontrakt s vítězem výběrového řízení, sdružením firem KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, a.s. a IMOS group s.r.o. Vlastní realizace zahrnovala instalaci plynového kotle s novou plynovou přípojkou, fluidního kotle s linkou odsíření, skladovacího a dopravního systém biomasy a dále rekonstrukci obou komínů teplárny. „Instalace uvedené moderní technologie umožňuje splnit přísnější emisní limity, a tím i prodloužit provoz naší teplárny. Od investice očekáváme snížení emisních hodnot a to o 57 % u oxidů síry, o 43 % u tuhých látek a o 40 % u oxidů dusíku. Velmi významná je také skutečnost, že plnění stanovených závazných emisních limitů se bude značnou měrou podílet na celkovém zlepšení kvality ovzduší v pardubickém regionu.“, vysvětlil generální ředitel Ing. Josef Liška. Rekonstrukce a modernizace technologických celků teplárny také významně zvýší bezpečnost a spolehlivost dodávek energií, a tím i podmínky pro podnikání všech stávajících i budoucích spoluuživatelů průmyslového areálu SemtinZone.
První fáze projektu byla úspěšně dokončena a je připravena k finální kolaudaci. Souběžně se pracuje na druhé fázi, kdy dojde k výměně kotlů teplárny a zajištění plnění ekologických podmínek i po skončení přechodného období snižování emisí. „Bude instalován ještě kotel na tuhá paliva, aby bylo zaručené, že alespoň jeden kotel bude vždy v provozu,“ dodává Tomáš Procházka, technicko-provozní ředitel společnost. Předpokládané náklady na druhou část procesu jsou asi 650 milionů korun, které Synthesia bude hradit z vlastních zdrojů. Do zkušebního provozu by se nový kotel měl dostat v listopadu 2018. Celý program bude završen rekonstrukcí turbín, předběžně plánovanou na období kolem roku 2020.
Úspěšně dokončená investiční akce byla slavnostně představena veřejnosti na tiskové konferenci, kterou Synthesia uspořádala na konci července. Téměř tři desítky hostů z řad zástupců Ministerstva životního prostředí, Magistrátu města Pardubice, Pardubického kraje, okolních obcí, ekologických institucí, realizačních firem investice a médií si nejprve vyslechly prezentaci obsahující energetickou strategii firmy i technické detaily projektu a poté již zavítali na prohlídku rekonstruované teplárny. Zde mohli na vlastní oči spatřit nový kotel K15, velín, odsiřovací jednotku, rekonstruované komíny či zásobníky a silo na biomasu. Zasvěcenými průvodci jim byli ředitelé Ing. Josef Liška a Ing. Tomáš Procházka.
Videoreportáž pardubické televize ZUBR:
Luboš Kopecký
vedoucí odboru Marketing a komunikace
lubos.kopecky@synthesia.eu