Video + fotogalerie: Tisková konference k likvidaci laguny betasmoly
Konec roku 2014 znamenal pro naši společnost významný ekologický milník – zdárné dokončení sanačních prací na laguně betasmoly, první z osmi starých ekologických zátěží (SEZ). Tento úspěch zveřejnila na tiskové konferenci.
První červnový čtvrtek nebylo před budovou Ry 101 jednoduché zaparkovat. Tento den zde totiž proběhla rozsahem jedna z největších tiskových konferencí v historii naší společnosti. Informace, jak se Synthesia vypořádala s likvidací jedné ze SEZ, si přišly poslechnout téměř tři desítky vzácných hostů. Mezi nimi zástupci ministerstva financí, inspekce životního prostředí, pardubické radnice, realizačních firem a řady celostátních i regionálních médií.
Úvodního slova tiskové konference se ujal host z nejvýznamnějších – Martin Charvát, primátor města Pardubice. Dále vystoupili generální ředitel Josef Liška, ředitel Technicko-provozního úseku Tomáš Procházka a vedoucí odboru Životní prostředí Jan Pokorný, kteří komplexně představili problematiku, historii a řešení ekologických zátěží v naší společnosti. Velkému prostoru se dostalo samozřejmě hlavně úspěšně dořešené sanaci laguny betasmoly. Po prezentacích následovala exkurze do rekultivované oblasti, kde byla také k vidění nejen výstava fotografií z téměř desetiletého sanačního procesu, ale i vzorky odtěžené betasmoly a železitých kalů. Milou tečkou na závěr bylo předání „posledního vzorku betasmoly“, perníkového „zákusku“ v podobě vytěžené ekologické zátěže. Likvidace SEZ v areálu byla zahájena již v roce 1994, tedy krátce po přeměně firmy na akciovou společnost. V následujících letech byla uzavřena ekologická smlouva s Fondem národního majetku ČR, která zaručovala finanční prostředky státu na sanace těchto zátěží v areálu ve výši 3,12 miliardy korun.
Historie likvidace samotné laguny betasmoly, což jsou zbytky z produkce 2-naftolu vyráběného alkalickým tavením naftalensulfonátu sodného s hydroxidem sodným, se však začala psát až v roce 2006. Tehdy byla zahájena sanace sdružením Čistý Semtín I., které tvořily firmy Geosan Group, AVE CZ, GEOtest a BDW Line. Rekultivační práce byly úspěšně dokončeny 31. 12. 2014. Tento odpad však nepředstavoval to jediné, co bylo v laguně uloženo. Celkově z ní bylo odtěženo a zlikvidováno nejen 19 tisíc tun betasmoly, ale i 97 tisíc tun železitých kalů a téměř 4 tisíce tun kontaminovaných zemin, což představuje bezmála 120 tisíc tun odpadů.
Náklady na samotnou sanaci laguny dosáhly výše 330 milionů korun. Vytěžená betasmola se využila převážně energeticky, část železitých kalů našlo uplatnění jako železitá korekce v cementárnách a část spolu s kontaminovanými zeminami byla po stabilizaci uložena na skládku.
Generální ředitel Josef Liška k tomu dodává: „Tímto dílčím úspěchem řešení starých ekologických zátěží v areálu samozřejmě nekončí. Dokončení sanace laguny betasmoly je splněním pouze prvního cíle, většina lokalit starých zátěží v areálu Synthesie na svoje řešení stále čeká. Naše společnost si je vědoma odpovědnosti za urychlení dalších sanací a stejně jako dosud bude hrát v této oblasti aktivní roli.“
Videoreportáž z TV ZUBR:
Luboš Kopecký
vedoucí odboru Marketing a komunikace
lubos.kopecky@synthesia.eu